Gdy cudze niepowodzenia cieszą najbardziej – schadenfreude

Rekordy popularności biją filmiki na Youtube prezentujące wpadki (często dosłowne upadki) polityków, gwiazd, celebrytów, prezenterów telewizyjnych. Ostatnio głośno było o Madonnie, która boleśnie upadła w trakcie swojego występu. W komentarzach ludzie raczej jej nie współczuli tylko było to dla nich zabawne.  maddona fail

Czy zdarzyło Ci się uśmiechnąć, widząc jak ktoś na ulicy został np. ochlapany przez samochód, przewrócił się, lub rozsypały mu się pomarańcze na środku przejścia dla pieszych? Jak łatwo jest komentować z uśmiechem na twarzy, kiedy ktoś pomyli się w trakcie przemówienia lub pomieszają się slajdy prezentacji?

Dlaczego tak się dzieje? Czyżbyśmy czerpali przyjemność z obserwowania „wpadek” innych osób? Choć to przerażające, to odpowiedź brzmi jednoznacznie tak. Dodatkowo nasza radość uzależniona jest od tego, do jakiej kategorii przypiszemy daną osobę, której taka wpadka się przytrafiła. Czy według nas będzie to słodka dziewczynka, człowiek sukcesu czy biedna staruszka?envy zazdrosc

Radość ma wiele twarzy, a wywoływać ją może również czyjeś niepowodzenie. Schadenfreude oznacza „radość z cudzego nieszczęścia”. Mimo, iż w wielu językach nie ma odpowiednika tego słowa (np. w języku polskim czy angielskim), badania wskazują, że jest to uniwersalna emocja i występuje w wielu kulturach na całym świecie. Termin ten został określony przez niemieckiego naukowca Arthura Schopenhauera. O tym zjawisku nie mówi się głośno. Schadenfreude jest nie jest poprawne politycznie, mimo, że zjawisko te zostało udowodnione.schadenfreunde

Do pomiaru schadenfreude wykorzystano elektryczną aktywność mięśni policzków, która powiązana jest z odczuwaniem przyjemności. Badacze udowodnili, że jednym z czynników odpowiedzialnych za powstawanie radości z czyjegoś niepowodzenia jest zawiść.

Uchwycenie odczuwania schadenfreude czy zazdrości jest bardzo trudne, ponieważ z reguły ludzie nie chcą pokazywać tego uczucia. Udało się jednak pokazać, że badani uśmiechali się częściej w reakcji na negatywne wydarzenia niż wydarzenia pozytywne, ale tylko, jeśli dotyczyły osób, którym zazdrościli.

Uczestnikom eksperymentu pokazywano fotografie różnych osób, utożsamianych z czterema emocjami: litością (osoba starsza), dumą (student), obrzydzeniem (narkoman) i zazdrością (biznesmen). Do każdej fotografii przyporządkowany był również krótki opis zdarzenia, na przykład: „wygrał 5 dolarów” (zdarzenie pozytywne), „został ochlapany przez taksówkę” (zdarzenie negatywne) lub „poszedł do łazienki” (zdarzenie neutralne). Uczestnicy badania oceniali, jakie emocje wywołało w nich dane wydarzenie. Jednocześnie, mierzono ich elektryczną aktywność mięśni policzków będącą wskaźnikiem przyjemności. Okazało się, że badani najczęściej odczuwali przyjemność w reakcji na negatywne zdarzenie osoby, której zazdrościli, czyli porażkę biznesmena. Zatem wydaje się, że więcej radości sprawi nam przypadkowy upadek bogatego biznesmena niż uroczej, starszej pani.

W mojej opinii zazdrość jest najgorszym z uczuć. Unikajmy jej, bo może prowadzić do zawiści i zła dodatkowo z roześmianą twarzą.

your face

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *