Top 5 najefektywniejszych aplikacji do nauki języka obcego! Czyli jak efektywnie wykorzystać swojego smartphona?

Od czasu kiedy zrozumiałam, że uczę się nowych rzeczy tylko dla siebie a nie dla rodziców czy nauczycieli stałam się wielbicielką nauki języków obcych. Mam ogromną półkę zapełnioną różnymi książkami od szarych repetytoriów kupionych w antykwariacie do kolorowych nowo wydanych podręczników FCE. Ilościowo przeważają książki do nauki angielskiego i niemieckiego, ale znajdzie się też podręcznik do hiszpańskiego czy norweskiego.

Moją niechęć w gimnazjum i liceum do nauki języków obcych powodowała ilość materiału, którego nie mogłam uporządkować. Masa nowych słówek, gramatyka i do tego ten mój słomiany zapał. Wszystko to plus lenistwo spowodowało w tamtym czasie porażkę.

Kilka lat temu usłyszałam, że jeżeli musisz coś robić to polub to a będziesz czerpać z tego przyjemność. Proste i na temat a na dodatek działa!

Ja tak zrobiłam z nauką języka obcego. Praktycznie od zera do bohatera. Wybrałam sama dla siebie metodę nauki. Każdy z nas jest inny  i inaczej się uczy, ale większość z nas jest wzrokowcami. Dlatego pomocne są aplikacje, które zatrzymają nas na dłużej i przede wszystkim zainteresują.

Od dwóch lat przeszukuję  App Store, kupuję bądź ściągam za darmo dziesiątki aplikacji zarówno na Iphone czy Tablet. Część z nich odpada już po pierwszym uruchomieniu w drodze mojej ostrej selekcji ze względu na nieczytelny i skomplikowany interfejs, słabo przygotowane lekcje, brak możliwości powtórek lub ćwiczeń. Dlatego aby nie marnować czasu pokaże Wam pięć moich najprzydatniejszych aplikacji.

1. DIKI – mój numer jeden

Aktualnie jest to moja ulubiona aplikacja, znajdująca się na głównej stronie mojego Iphona. Dowiedziałam się o niej od mojej ulubionej lektorki języka angielskiego. Jest to jednocześnie słownik angielskiego z nagraniami lektora i obrazkami. Zawiera wszystkie słowa, które potrzebne są nam do codziennej komunikacji. Ma dodatkowo wbudowane słowniki specjalistyczne tj.: słownik medyczny, prawniczy, informatyczny. Co sprawiło że jest to mój number jeden? To nagrania native speakerów wszystkich zdań i słów, phrasal verbs, idiomów. Proste wyszukiwanie i znajomość wymowy to jest to co sprawia że aplikacja cały czas działa w tle. A do tego jest za free.

image12. English Idioms Illustrated 

Rok ma 365 dni-gdybyśmy każdego dnia nauczyli się albo choć przeczytali i starali się zapamiętać jeden zwrot czy wyrażenie to po pewnym czasie byłaby to imponująca liczba. Aplikacja działająca na zasadzie Daily Idiom, której sama nazwa mówi za siebie, codziennie będzie nam przypominać, że dziś również trzeba coś zrobić pożytecznego dla własnych umiejętności. Dzięki pięknie ilustrowanym komiksom, rysunkom i opowiedzianą do tego ciekawą historią stanie się to przyjemniejsze.

IMG_6110

 

3. BBC English

Od kogo najlepiej się uczyć? Zawsze od najlepszych! Najpoprawniejszą i najciekawszą dawkę codziennych newsów, opowiadań, historii wziętych z życia daje nam BBC Learning English. Do każdego opowiadania jest quiz z pytaniami na rozumienie tekstu. Wyjaśniane jest również trudniejsze słownictwo. Uwielbiam radiowe głosy lektorów BBC, plus ten piękny akcent.

IMG_6113

 

 4. iFiszki+

Kiedy się uczymy czegoś nowego chcemy aby treść, która zostanie nam przekazana była klarowna i uporządkowana. Treści początkowe mają dotyczyć spraw prostych i zgodnie z tokiem nauki mają przechodzić do bardziej skomplikowanych. W aplikacji iFiszki+ materiał został podzielony ze względu na gramatykę i na poziom zaawansowania. Gdy chcesz powtórzyć czasowniki nieregularne klikasz w kategorie i je powtarzasz. Możesz również oznaczyć czy znasz te słowo czy jest Ci obce. Następnego dnia aplikacja przypomni Ci co musisz powtórzyć i określi Twoje postępy w nauce. A więc do dzieła!

IMG_6111

5. Johnny G British Council

Lubiłeś Milionerów albo teleturnieje opierające się na tym stylu działania? To Johnny G jest appką dla Ciebie. Wybierasz kategorię w której chcesz rywalizować: gramatyka, słownictwo, wymowa. Określasz poziom, na którym chcesz walczyć i grasz! Tworzone są również ogólnoświatowe rankingi-możesz zostać mistrzem! Brzmi ambitnie 🙂

 IMG_6114

Powodzenia w testowaniu nowych app!Dobrze robić coś pożytecznego, kiedy stoimy w korku lub kolejka do kasy jest długa.

Enjoy

XO Fussygirl

3 Comments
  • Maciejka
    Grudzień 3, 2015

    Dzięki za ciekawe informacje :). Ja również cenię naukę języków obcych online, ale nie wyobrażam sobie robić tego samodzielnie. Znam szkołę (Norint), która używa podczas kursów platformy edukacyjnej (zawierającej mnóstwo ciekawych interaktywnych materiałów), ale każda lekcja prowadzona jest przez doświadczonego lektora (Polaka lub Norwega, bo są to zwłaszcza kursy j. norweskiego). Ten sposób nauki norweskiego online okazuje się bardzo ciekawy i efektywny :).

  • zapraszam tutaj
    Czerwiec 5, 2016

    Jestem pod głębokim wrażeniem! Dziękuję za wpis!

  • Ewa
    Styczeń 6, 2017

    Ilu appek uzywasz do nauki jednocześnie? Używasz je wszystkie? Codziennie?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *